Haluxy je nutné riešiť v začiatkoch

S nohami vo vodePociťujete pri chodení v určitom type obuvi bolesť chodidla na boku? V tom prípade by ste mali spozornieť, pretože taká nevinná občasná bolesť môže viesť k vytvoreniu veľmi nepríjemného problému. Haluxy alebo vybočený palec je záležitosť hlavne ženská, nakoľko ho spôsobuje najmä nosenie nevhodnej obuvi. Vyskytuje sa však aj u mužov, no u nich je to zväčša dedičného charakteru. Aké sú jeho príznaky, čo ho zapríčiňuje a čo môže do budúcna zapríčiniť? Čítajte ďalej.

Príznaky hallux valgus

Počiatočný príznak resp. náznak toho, že situácia chodidla sa vám čoskoro zhorší, je pociťovanie bolesti na boku chodidla. Mnohokrát vám oblasť začervená, no po vyzutí obuvi sa opäť upokojí a už nepríjemnosť necítite. Pokiaľ ale tento príznaky nerešpektujete, pravdepodobnosť vývoja haluxov na nohách sa zvyšuje. K prvotným symptómom sa môže pridať aj opuch. Postupne začnete pozorovať, ako palec mení svoju pozíciu a pomaly sa stáča smerom k ostatným prstom danej nohy. Okrem toho začne problémy robiť aj kostička pod ním, ktorá začne smerovať smerom k opačnej nohe, teda začne vytŕčať.

Hallux valgus sa stupňuje, ak príznaky ignorujete. Bolesti vás začnú sprevádzať nielen v zlej obuvi, ale aj po vyzutí. Problematické miesto bude na dotyk citlivé aj dlho po tom, čo oddychovalo.

Ak haluxy nezačnete liečiť už v začiatkoch, môže dôjsť k úplnému prekríženiu palca s prstami nohy. To nielenže znemožní nosenie klasickej obuvi a bude spôsobovať veľmi veľkú bolesť, ale dokonca sa zvyšuje riziko vzniku zápalov a samozrejme aj opuchov.

Prečo a u koho vzniká?

Hallux valgus vzniká hlavne u žien a to v dôsledku nosenia vysokých opätkov alebo príliš plochej obuvi. Ideálna obuv predstavuje zvýšenú podrážku a opätok o výške 3-4 cm. Nie menej, nie viac. Každá iná obuv, ktorá buď nespĺňa tieto kritériá, alebo je priúzka, nepredstavuje vaše číslo a v ktorej sa noha necíti hneď pohodlne, je zlá. Teda zvyšuje nábeh na toto ochorenie.

Prečo je vyššie uvedená obuv nevhodná? Je to z jednoduchého dôvodu. Nerešpektuje anatomický tvar chodidla a tým ho postupne deformuje a vznikajú haluxy. Hlavne sa to týka vysokých opätkov. Ich nosením sa najväčší tlak sústredí do špičky nohy, teda do palca. Ten sa to snaží ubrzdiť tak, že začne pôsobiť proti tejto sile a podvedome sa vybáča. Zarovno s ním sa začne vybáčať aj kosť pod ním.

Ak nechcete, aby sa vám hallux valgus rozvinul, investujte skôr obuvi vyrobenej z prírodných materiálov, ktorá sa krivkám vašich chodidiel rýchlejšie prispôsobí. Nikdy si nekupujte nekomfortnú obuv, ktorá nezodpovedá vášmu číslovaniu a v ktorej sa cítite nepríjemne už pri prvotnom skúšaní.

Liečba haluxov

Liečiť haluxy je pomerne zdĺhavé a náročné. Nejde o niečo, čo by váš problém vyriešilo behom niekoľkých dní či týždňov. V niektorých prípadoch je potrebné počítať aj s mesiacmi alebo rokmi. Ak ale aj napriek pravidelnej liečbe pozorujete zhoršovanie stavu, lekár vám odporučí operáciu resp. odstránenie hallux valgus. Povedzme si ale niečo o liečbe, ktorú môžete absolvovať v domácom prostredí.

Ak ste počuli o nejakom zázračnom kréme, géle či masti, určite buďte skeptický. Zatiaľ nebol vymyslený prípravok, ktorý by vyliečil pozíciu kosti bez dlhodobej fixácie alebo bez operácie. Jednotlivé prípravky vám môžu akurát tak uľaviť od nepríjemných príznakov a od bolesti. Podstatu problému nevyriešia.

Na haluxy ale zaberá iná domáca liečba a ňou sú ortopedické pomôcky ako korektor, ortéza či bandáž. Niektoré môžete aplikovať aj do obuvi, no účinnejšie sú nepríjemnejšie, možno aj tvrdšie korektory, ktoré sa nosia počas noci. Veľmi dôležité je ich mať na sebe aspoň 8 hodín vkuse bez ohľadu na to, či ide o nočný alebo denný korektor. Rovnako je nutné si ich na haluxy aplikovať pravidelne a nielen keď si na to spomeniete.

Operácia haluxov

V niektorých prípadoch začíname svoje problémy riešiť veľmi neskoro a vtedy už korektory veľmi nepomôžu. Na Slovensku sa však vykonávajú zákroky a operácie, ktoré vám tento problém odstránia chirurgicky. Dochádza pri tom k odstráneniu časti kostičky pod palcom, čím sa on vráti do pôvodnej polohy. Nevýhodou je, že vám môže natrvalo znehybnieť kĺb pod ním a vyžaduje sa dlhšia zotavovacia doba. Mnoho pacientov ale toto riziko príjme, nakoľko im to uľaví od dennodenného problému s haluxmi. Takto už budú môcť viesť normálny život, kupovať si normálnu (ale vhodnú) obuv a nepociťovať bolesti pri každom vykonanom kroku. Všetko potrebné o operácií sa dozviete tu.

Post a Comment

Your email is kept private. Required fields are marked *