Kŕčové žily na nohách vás môžu stáť aj život

Nohy na pláži pri vodeMáte niekedy pocit, že váš nohy nenesú s takou ľahkosťou ako kedysi? Spozorovali ste na nich nejaké zmeny? Pokiaľ sa zmeny týkajú tvaru a zafarbenia ciev, v tom prípade ide s veľkou pravdepodobnosťou o kŕčové žily. Ich neliečením hrozia veľmi vážne následky a preto už pri prvom ich náznaku je potrebné konať. Rozhodne nečakajte, kým sa problém zhorší. Čím ďalej, tým viac sa rozvíja u mladých žien, a to ani nie tak v dôsledku tehotenstva, ako kvôli noseniu nevhodných módnych kúskov. Zdravie máme len jedno. A keď si ho dobrovoľne narušíme, na vine nie je nič iné a nikto iný ako my samotní. Povedzme si o kŕčových žilách na nohách niečo viac.

Príznaky tohto ochorenia

Symptómy môžu byť čisto pocitové, nemusia  sa prejaviť aj navonok. Napr. pociťujete, že vám nohy oťažievajú, mávate kŕče možno aj cez noc, objavujú sa vám opuchy, pálenie, hemoroidy atď. Viditeľné príznaky tohto problému sa prejavujú tak, že kŕčové žily nadobudnú tvar vejáriku. Samozrejme len maličkého, červeno zafarbeného, ktorého cievky nepresahujú 1mm. Na dotyk nie sú citlivé, no už aj tak ich je potrebné riešiť, pretože naznačujú chybu krvného obehu.

Ďalšie štádium poškodených ciev predstavuje ich rozšírenie do 3mm, pričom sfarbené sú skôr do fialova alebo modra. Kŕčové žily na nohách v poslednom štádiu už značne nabrali na objeme a to až tak, že vystupujú nad povrch pokožky a môžu presiahnuť 3mm. To môže byť citlivé na dotyk a určite to nie je na pohľad príjemné.

Hlavné príčiny vzniku kŕčových žíl na nohách

Čo to z dôvodov sme zmienili už v úvode. Je ich však oveľa viac a preto si je potrebné dávať pozor doslova na každý svoj pohyb.

  1. zlá strava, obezita

Zlé stravovanie môže zapríčiniť množstvo problémov a jedným z nich sú aj varixy. Pokiaľ nekonzumujete rozmanité a vyvážené jedlá, bohaté na vitamíny a vlákninu, ale naopak, uprednostňujete slané, sladké, mastné, vyprážané, údené atď. riziko, že kŕčové žily na nohách sa rozvinú práve u vás, výrazne stúpa. Okrem toho takto rýchlejšie naberiete na váhe, ktorá taktiež zaťažuje cievy systém. Preto ak máte nadváhu odporúča sa schudnúť. A ak ste boli zvyknutý skôr na ľudovejšie jedlá, obmedzte ich a pridajte si do jedálnička ovocie, zeleninu (hlavne listovú), orechy, jablká, zeler atď.

  1. málo pohybu, dlhé sedenie, dlhé státie

Pohyb je ďalším faktorom, ktorý pôsobí na väčšinu problémom v ľudskom tele. Nedostatok pohybu zabraňuje tomu, aby krv riadne prúdila z dolných končatín do srdca. To sťažuje funkciu ciev, ktoré sú nútené sa prirodzene rozšíriť, aby sa krv dostala naspäť do srdca. Aktivity, ktoré tomuto úkonu zabraňujú sú dlhé státie alebo dlhé sedenie a rovnako aj málo pohybu. Kŕčové žily na nohách vznikajú práve u takých zamestnaní, ktoré nemajú priestor na pohyb. Preto je nutné, aby ste si tento fakt v práci uvedomili a z času na čas sa postavili a končatinami si pocvičili. Takisto si pridajte pohyb aj po práci. Vaše telo sa vám za to odvďačí. A úplne zabudnite na prekrižovanie nôh!

  1. tehotenstvo

Kŕčové žily v nohách sú častým problémom u žien v tehotenstve. Pokiaľ trápia aj vás a predtým vás netrápili, nemusíte sa veľmi strachovať. Po pôrode sa telo zvykne vrátiť do normálu, teda do obdobia pred otehotnením. Nepríjemné príznaky ale môžete odstrániť pomocou špeciálneho krému, gélu či mastí.

  1. nevhodné oblečenie a obuv

Aj obuv a oblečenie vplývajú na rozvoj a vznik kŕčových žíl nôh, čo je dôvodom, prečo nimi trpia hlavne ženy. Tzv. slim oblečenie, ktoré stláča lýtka a niekedy aj stehná zabraňuje správnemu krvnému obehu. Rovnako aj vysoké opätky alebo príliš plochá obuv. Zvoľte si skôr oblečenie, ktoré vás nikde nestláča a obuv, ktorá je anatomicky tvarovaná a má ideálne 3-4cm opätok a vyvýšenú podrážku.

  1. dedičnosť

Tento faktor sa dá zriedkakedy ovplyvniť, no zdravým životným štýlom ho môžete oddialiť prípadne úplne vznik kŕčových žíl na nohách eliminovať. Ak nerobíte nič, nielen zlý režim ale aj genetika pridá na tom, že sa tento problém u vás prejaví veľmi skoro.

Čo zaberá na kŕčové žily? Existujú vhodné krémy alebo maste?

Gély v dózeAk už tento problém na sebe spozorujeme, väčšina z nás sa ho snaží vyriešiť, no mnohokrát nevie ako. Preto vám poskytujeme niekoľko možností, ako sa môžete tohto problému zbaviť. Samozrejme prvým krokom je zmeniť životný štýl, o ktorom sme písali vyššie a hlavne dostatok pohybu.

  1. Prevencia

Prevencia je niečo, čo zabráni vzniku kŕčových žíl. Opäť odkazujeme na vyššie uvedené faktory resp. spúšťače tohto problému. Ak ste si uvedomili, že niektorá vaša stránka do nich zapadla, je najvyšší čas ju zmeniť. Zmena stravovania, zvýšený pohyb, voľnejšie oblečenie, schudnutie, anatomické topánky atď. sú veľmi dobrým začiatkom. Ako prevencia zaberajú aj niektoré výživové doplnky, ktoré sa kardiovaskulárny systém snažia udržať v čo najlepšej forme. Samozrejme, zaberajú len s vašou pomocou.

  1. Prípravky, lieky, procedúry

Podľa toho, či vás zaujíma domáca liečba alebo odborná liečba kŕčových žíl na nohách sa tieto odporúčania líšia. Domáce recepty pozostávajú zo zábalov alebo obkladov z harmančeka, z horčičníka, z lopúchu atď. Určite si nerobte teplé kúpele, ani nenavštevujte sauny, čo len kŕčové žily zhoršuje. V lekárni si môžete zakúpiť aj špeciálne prípravky buď na prírodnej báze alebo so špeciálnymi prísadami, ktoré vám uľavia od nepríjemných symptómov. Najčastejšie si ľudia na kŕčové žily kupujú gél, krém či masť, ktoré je ale potrebné aplikovať pravidelne. Osvojte si, aby ste si nohy neprekrižovali, no vyložiť si ich pokojne môžete. Najlepšie nad hladinu srdca. Doprajte si aj masáž.

Pokiaľ sa na vlastné schopnosti liečby nespoliehate, obrátiť sa môžete na lekára, ktorý presnejšie určí, v čom je problém. Predpísať vám môže špeciálne lieky, tabletky alebo gély, ktoré majú v porovnaní s voľnopredajnými liekmi vyššiu koncentráciu účinných látok. Tak môžu vaše kŕčové žily zmiznúť o čosi rýchlejšie.

  1. Kompresné sťahovacie pančuchy

Obľúbenou a zároveň aj účinnou pomôckou na kŕčové žily nôh sú aj kompresné sťahovacie pančuchy zakúpiteľné v lekárni. Nepôsobia ako úzke oblečenie a dokonca ich na sebe ani necítite. Končatiny sťahujú na správnych miestach, ktoré takto podporujú krvnú cirkuláciu. Ale pozor, nekupujte si ich od oka. Veľkostí je viacero a aby plnili svoj účinok, je dôležité si zvoliť tú správnu. Lekárnik vám s tým isto pomôže. Kompresné sťahovacie pančuchy na kŕčové žily sa nosia každý deň.

Operácia, odstránenie kŕčových žíl

Ak ste liečbu začali neskoro alebo má rýchly postup, ktorý nezastavila žiadna z vyššie uvedených možností, lekár pristúpi k radikálnejšiemu kroku. Postihnuté miesta bude potrebné odstrániť. Operácia na Slovensku už neprebieha len tak ako kedysi, že vám kŕčové žily surovo vytrhávajú z nôh, ale môžete si vybrať z iných metód. Sklerotizácia alebo odstránenie laserom vám ich odstránia bez toho, aby vás rezali, zašívali a bez toho, aby bolo naokolo množstvo krvi. Tieto úkony sú preplatené len vo veľmi málo množstve, ak vôbec. Klasický chirurgický zákrok poisťovne zvyknú preplácať.

Kŕčové žily na nohách riešte, hoci sú iba v začiatkoch. Neliečenie spôsobí ich rozvoj a to potom spustí radu iných problémov, ktoré vyvodia v zápaly, opuchy, bolesti, upchatie ciev, k vzniku lymfedém a dokonca až k amputácii!

Post a Comment

Your email is kept private. Required fields are marked *