Mykóza na nohách číha na každého

Muž s otáznikom a výkričnikomNiektoré trápia ľudí odjakživa. Čo sa týka mykózy, tá sa rozšírila s príchodom obuvi. Nie však hocijakej. Pokiaľ bola vyrobená z prírodných materiálov, dalo sa jej predísť. Človek ale vždy hľadá lacnejšie a diskontnejšie riešenia. Jedným z nich je vyrábať topánky z umelo vytvorených látok, ktoré sú niekedy aj niekoľkonásobne lacnejšie. Nie vždy si ale pritom uvedomujeme, že práve v takej obuvi sa môže mykóza na nohách a nechtoch vyvinúť oveľa rýchlejšie. Ako si môžete všimnúť, že ju máte, ako proti nej bojovať, ale aj to, prečo je za ňu zodpovedná hlavne obuv, vám priblížime v nasledujúcich riadkoch.

Ako vyzerá pleseň na nohách?

Príznaky mykózy sú rôzne, no jednoznačné. Na chodidlách si môžete všimnúť šúpanie pokožky, najčastejšie medzi tretím, štvrtým a piatym prstom. Okrem toho sa môže v danej oblasti prejaviť pálenie, svrbenie, začervenanie alebo aj zbelenie. Neliečenie môže prerásť do plesne na nechtoch, ktorá sa prejavuje zmenou ich farby, zmenou hrúbky, ale aj zmenou ich tvaru. V najhoršom prípade dochádza k odlupovaniu nechtu od lôžka.

U koho mykóza vzniká?

Mykóza nôh môže vzniknúť u rôznych kategórii. Najčastejšie u ľudí s oslabeným imunitným systémom (seniori, cukrovkári…), u športovcov, u ľudí pracujúcich v pevnej obuvi, ale napr. aj u tých, ktorí majú na chodidlách nevyliečené ranky.

U športovcov sa pleseň nazýva atletická noha, a to preto, pretože sa pri svojom vysokom športovom výkone mnohokrát spotia a nie vždy majú príležitosť si obuv okamžite vyzuť a vyvetrať. Z tohto hľadiska vieme pochopiť aj to, prečo vzniká u ľudí pracujúcich v pevnej obuvi. Tí, ktorí majú pevnú obuv väčšinou pracujú ťažko a hrozia im rôzne riziká úrazu napr. vo vojenčine, v baníctve, na polícii, v lesníctve atď. Takáto obuv skoro vôbec neprepúšťa nahromadené teplo a vlhko, čo je pre pleseň na nohách to najlepšie možné. Vyššie uvedené profesie taktiež nemajú príležitosť si svoju obuv počas hliadky vyzuť.

Mykóza na nohách je prenosné kožné ochorenie, takže sa ním môžete nakaziť aj bez toho, aby bola vaša hygiena negatívne narušená alebo znemožnená. Slabá imunita alebo drobné ranky stačia, aby ste popri bazéne alebo v saune nachytali škodlivé mikroorganizmy. Tie sa na vás hneď nalepia a sprevádzať vás budú ešte dlhú dobu. Rovnako sa môžete nakaziť aj tak, že použijete verejný uterák, alebo ručník infikovaného člena domácnosti.

Ako zamedziť jej vzniku?

Hlavne je potrebné si uvedomiť, že pleseň sa vyvíja tam, kde je zabezpečená tma, teplo a vlhko, čo teda nohy v obuvi určite spĺňajú. Preto je dôležité zamedziť tomu, aby došlo k vlhnutiu nôh a topánok. To zvládnete tak, že obuv budete pravidelne obmieňať a dezinfikovať. Rovnako si budete pravidelne meniť ponožky a umývať chodidlá. O to je to dôležitejšie po namáhavej činnosti. Nohy si utierajte vždy dosucha, pretože pleseň sa vie uchytiť rýchlo, ak si nájde živnú pôdu.

Nepoužívajte verejné ručníky, ani ručníky osoby, o ktorej viete, že má túto diagnózy. Osobné veci a uteráky tejto osoby perte buď zvlášť, alebo ich vyvarte. Na verejných priestranstvách ako sú bazény či sauny sa pohybujte vo vlastnej obuvi. Vyhýbajte sa teplým miestam.

Topánky nikomu nepožičiavajte a ani si od nikoho nepožičiavajte, nakoľko si nikdy nemôžete byť istý, či daná osoba už na sebe nemá zárodky plesňovej infekcie. Pri výbere vhodnej obuvi si zvoľte takú, ktorá umožní vášmu chodidlu dýchať. Väčšinou ide o prírodné materiály, prípadne otvorené sandále. Samozrejme v zime je to o niečo ťažšie a to viac je potrebné dbať na pravidelné obmieňanie topánok, ich dezinfekciu a dostatočné vysušenie.

Liečba plesne na nohách

Liečenie tejto kožnej choroby je jednoznačné. Môžete si zvoliť, či vyskúšate domácu liečbu, alebo sa zveríte do rúk odborníka – kožného lekára. Kožný lekár vám po vyšetrení predpíše nejaké tabletky prípadne krém, gél či masť. Výhodou je, že niektoré produkty môže predpisovať len on. To znamená, že majú väčšiu silu a možno vám aj rýchlejšie pomôžu.

Ak ste ale zástancami domácej liečby, mykóza na nohách si môžete liečiť aj bez konzultácie s lekárom. Samozrejme, ak pozorujete zhoršenie stavu, je potrebné ho vyhľadať. Medzi najznámejšie domáce recepty liečby patrí soľný alebo octový kúpeľ prípadne rozriedený tea tree olej alebo Burrow roztok. Do domácej liečby plesne alebo mykózy nôh zaraďujeme aj voľne dostupné liečivá v podobe krému, gélu, masti, roztoku, spreju, obkladu, zábalu atď. Na ich pravidelnú aplikáciu ale neslobodno zabudnúť, ináč sa účinok prípravku dostaví oveľa neskôr alebo vôbec.

Post a Comment

Your email is kept private. Required fields are marked *