Na nohy sa môže nalepiť množstvo problémov

Topánky a činkyDolné končatiny sú taktiež veľmi citlivou časťou tela, čo si mnohí neuvedomujeme, až kým nejako neutrpia. Znemožniť ich činnosť môže vážne zranenie, ale napr. aj choroby či iné problémy s nimi spojené. Niektorí hovoria, že za choroby nôh je zodpovedná hygiena. Je to ale naozaj tak? Nejde len o obyčajný mýtus, ktorú podstatu veci nerieši a ani nezapríčiňuje? Veď jednotlivé komplikácie sa neobjavujú len na prstoch chodidiel, na chodidlách ako takých, ale aj na lýtkach, v kolenách resp. v kĺboch, ale aj na stehnách. A rozrásť sa môžu aj vyššie. V našom článku vám priblížime, aké najčastejšie problémy na vás v dolných končatinách číhajú.

Je hygiena hlavným spúšťačom problémov?

Rozhodne nie. Zlá alebo nedostatočná hygiena, prípadne prehnaná starostlivosť o telo a dolné končatiny nezapríčiňuje vznik všetkých chorôb a problémov nôh. Jediné, čo môže spôsobiť je zápach, vlhko a teplo v obuvi, čo následne môže vyvolať pleseň. Je to však jediná diagnóza, ktorá môže mať súvis s hygienou ako takou. Iné problémy a choroby zapríčiňujú iné faktory a väčšinou si za ich vznik môžete sami, pokiaľ teda nejde o dedičné ochorenie. Ktoré ťažkosti nám môžu znepríjemniť fungovanie dolných končatín?

Pleseň na nohách

Začnime problémom, o ktorom sme sa už vyššie zmienili, a síce mykózou, ktorá postihuje nielen nohy, nechty na nich, ale aj iné časti tela. Bolesť chodidiel nepatrí k sprievodným znakom, no môže sa vyskytnúť pálenie, šúpanie pokožky, svrbenie, začervenanie alebo zbelenie pokožky v okolí prstov. To, že sa pleseň nôh presunula už aj na nechty spozorujete zmenou ich farby, tvaru či hrúbky.

Pomocou špeciálnych lekárskych prípravkov, či už na čisto prírodnej alebo chemickej báze, sa môžete tohto plesňového ochorenia zbaviť pomerne rýchlo. Nemyslíte si však, že to bude do týždňa. Podľa rozšírenia ochorenia to môže trvať aj mesiace. Vďaka špeciálnemu gélu, masti, krému, tabletiek, zábalov, kúpeľov či obkladov si stav plesne na nohách viete zmierniť aj v domácom prostredí. To, aké kategórie sú najviac postihnuté, čo konkrétne je potrebné urobiť a či sa dá proti nej ochrániť, sa dozviete v podrobnejšom článku nižšie.

Hallux valgus (vybočený palec)

Tenisky s loptou na zemiVybočený palec je hlavne ženským problémom, u mužov sa vyskytuje hlavne kvôli dedičným predpokladom. Dochádza pri ňom k tomu, že sa palec zo svojej pôvodnej rovnej polohy zakrivuje smerom k ostatným prstom danej nohy. Kostička pod ním svoju pozíciu mení taktiež, a začína vytŕčať smerom von. Tento fakt spôsobuje bolesť na boku chodidla, začervenanie, no po vyzutí obuvi vznikne bolesť zmiznúť. V horšom štádiu bolesť pretrváva aj po vyzutí obuvi a kostička a palec sú citlivé aj na jemný dotyk. Hallux valgus na nohách ale môže napraviť ortopedická pomôcka, ako napr. korektor, ortéza či bandáž. Ako a kedy ich používať, a rovnako aj iné fakty o tomto probléme sa dočítate v článku nižšie.

Kŕčové žily (varixy)

Odbornejšie nazývané varixy sú problémom, ktorí trápi čoraz mladšie ročníky. Na ich vznik vplýva zlé stravovanie, nedostatok pohybových aktivít, dedičnosť, tehotenstvo, cievne a srdcové ochorenia, ale aj nevhodné oblečenie a topánky. Prejavujú sa zvýraznením žiliek, ktoré postupne naberajú na objeme. Už aj počiatočné štádium, ktoré možno vizuálne nevidíte, sa môže prejavovať pocitmi ťažkých nôh, nočnými kŕčmi či inými bolesťami. Na ich liečbu je dôležité rešpektovať niekoľko zásad a nohy si upokojovať napr. pomocou špeciálneho krému, gélu či masti na kŕčové žily. O aké zásady ide, kto je najviac ich vznikom ohrozený, ale aj iné odpovede na rôzne otázky o tomto probléme sa dozviete v podrobnejšom príspevku nižšie.

Bolesť v kolenách a kĺboch

Nejde len o generačný problém nôh, ktorý by postihoval len starších prepracovaných ľudí. Mnohokrát bolesť v kĺboch a v kolenách pociťujú aj profesionálni športovci, ktorí len zriedkavo doprajú svojim častiam tela dostatočný oddych. Nevýhodou dnešnej doby je aj to, že mnohí z nás majú nedostatok pohybu, čo zapríčiní zlenivenie našich kĺbov a pri väčšej fyzickej námahe sa môžu ozvať. Bolesť môžete prekonať pomocou krémov, gélov či mastí, niekedy aj tabliet. Tieto prostriedky zvyknú utlmiť symptóm, ktorý nemusí byť vždy nevinný. Viac o tejto téme si môžete prečítať na našej stránke, napríklad tento článok o artritíde.

Celulitída

Opäť hlavne ženský problém, ktorý však môže mať veľa spoločného aj s dedičnosťou. Nejde o záležitosť, ktoré postihuje oblejšie ženy, ale aj také, ktoré sú skutočne chudé. Väčšinou ide o problém s krvným obehom, preto ho je potrebné naštartovať. Stačí pridať viac pohybu, dopriať si masáž napr. aj pomocou špeciálnych gélov či krémov, ktoré krvný systém rozprúdia a niektoré látky prejdú hlbšie do kože, čím ju aj hydratujú. Ak chcete o celulitíde vedieť niečo viac, pokojne si prečítajte náš príspevok nižšie.

Post a Comment

Your email is kept private. Required fields are marked *