Poistenie auta – cena

Poistenie auta cenaMajitelia áut sa väčšinou snažia čo najviac ušetriť na cene poistenia auta. Sumy za poistky sa pritom pohybujú v rôznych cenových reláciách. Mnoho závisí aj od tzv. doplnkových pripoistení, ktoré si k poisteniu uzatvoríte. Tie samozrejme cenu navyšujú.  Je ale najlepšie zamerať sa pri hľadaní poistenia auta len na cenu, teda na tú najlacnejšiu ponuku? Naozaj vám aj lacná poistka poskytne v prípade nehody či krádeže rovnaké krytie ako drahšia? A je naozaj nutné uzatvárať aj nejaké pripoistenia? O tom všetkom si povieme v nasledujúcom článku.

Lacné vs drahé poistenie auta

Dokáže vám teda aj lacná poistka zabezpečiť rovnakú finančnú náhradu za škodu ako poistka drahšia? Všetky podmienky, predovšetkým krytie poistnej udalosti máte zahrnuté v poistnej zmluve. Preto je potrebné si ju ešte pred jej podpísaním dobre preštudovať. Práve cena za poistenia auta v UzavriPZP musí rozlišovať aj to, či sa jedná o povinné zmluvné poistenie alebo havarijné poistenie. Na cenu havarijného poistenia totiž dosť výrazne vplýva aj tzv. spoluúčasť, ktorú si volíte samy. Čím vyššiu spoluúčasť uzatvoríte, tým budete mať nižšiu cenu poistky.

Vo všeobecnosti ale platí, že aj lacné poistenie auta vás dokáže dobre zabezpečiť. Poistné krytie PZP je stanovené celoeurópskymi normami. A to pri škode na zdraví alebo usmrtením na minimálne 5 miliónov eur a pri škode a ušlom zisku na 1 milión eur. Podmienky sú teda dané pre všetkých rovnaké. Rozdiel medzi lacnejšou a drahšou poistkou nájdete skôr v doplnkových službách, ktoré vám poisťovne vedia ponúknuť. Alebo si poistite auto na kratšie – https://www.uzavripzp.sk/poistenie-auta/kratkodobe/. Niektorí poskytovatelia vám totiž v cene poistenia auta ponúknu aj:

V tom prípade je len na vás, či sa uspokojíte so základným balíkom. Ten vám ale v konečnom dôsledku zabezpečí rovnaké poistné krytie v prípade nehody. Ak budete poisťovať nové auto, tak sa držte týchto pokynov.

PZP a havarijné poistenie

Muž s otáznikom a výkričnikomAko sme už spomínali vyššie, pri havarijnom poistení auta sa na cene výrazne podieľa výška spoluúčasti. Tá býva zväčša vo výške 5 – 10%, môže však byť aj vyššia, ale aj nulová. To, ako si stanovíte spoluúčasť, sa odrazí na cene poistenia. Platí, že čím vyššia spoluúčasť, tým nižšia cena poistky. Je potrebné si ale uvedomiť, že spoluúčasť sa prejaví aj pri vyplatení finančnej náhrady za škodu, ktorá vám na aute vznikne. V praxi to znamená nasledujúce. Ak si zvolíte spoluúčasť povedzme 10%, tak pri škode 1000 eur vám poisťovňa vyplatí 900 eur. Zvyšok, teda 100 eur, predstavuje vašu desaťpercentnú účasť. Je teda na vás, aký variant si zvolíte. Teda či si radšej priplatíte za vyššie poistenie auta, ale pri škodovej udalosti vám poisťovňa vyplatí viac. Alebo ušetríte na poistke, ale pri nehode vám uhradia menej peňazí. Taktiež môžete ochrániť svoje vozidlo počas dovolenky.

Flotilové poistenie

Pokiaľ vlastníte viac ako päť automobilov, poisťovne majú pre vás pripravený produkt pod názvom flotilové poistenie. Týka sa to teda najmä podnikateľov. Je pri tom jedno, či sú všetky autá osobné, alebo vlastníte nákladné autá, traktory a povedzme aj osobné autá, podstatný je ich počet. V tomto prípade vám poisťovňa stanoví lepšiu cenu, ako keby ste si poisťovali každé auto zvlášť. A ďalšou výhodou je aj to, že všetky autá máte na jednej zmluve, takže je to jednoduchšie aj v rámci účtovníctva. A nemusíte sa obávať, že takáto poistka by sa vám z pohľadu poistného krytia vyplatila menej, ako keby ste poisťovali každé jedno auto zvlášť. Výhodu máte práveže vy, pretože ušetríte na cene poistenia auta.

Ak by sme to teda mali zhrnúť, netreba sa báť lacnejšej ceny. Predovšetkým v prípade povinného zmluvného poistenia, ktoré ako majiteľ auta musíte mať uzatvorené, určite nehrozí, že z lacnejšej poistky nebude rovnako vyplatená poškodenému škoda, ktorú ste spôsobili, ako keď si uzavriete drahšie riešenie. Poisťovne tiež v základnom balíku poskytujú zväčša rovnaké služby, ako sú asistenčné služby alebo poistenie čelného skla.

Ako teda nájsť to najlacnejšie poistenie auta?

Je to úplne jednoduché. Najrýchlejšie to ide online pomocou tzv. kalkulačky. Tú nájdete na stránkach všetkých poskytovateľov a sprostredkovateľov poistenia auta. Fungovanie online kalkulačky je veľmi jednoduché, zvládne to naozaj každý. Do kalkulačky je potrebné zadať len niekoľko základných informácií ako o vozidle, tak aj o majiteľovi vozidla. Údaje je potrebné vyplniť správne. Jednak kvôli stanoveniu správnej ceny, ale aj kvôli tomu, aby na zmluve figurovali správne údaje. Teda pokiaľ sa rozhodnete ho hneď aj uzatvoriť.

Ako sme už vyššie spomínali, na cene poistenia sa podieľajú viaceré faktory. Okrem už spomínaných je to hlavne predchádzajúci bezškodový priebeh majiteľa auta. Potom je to aj rizikovosť či už auta, ale aj vodiča. Teda aký typ a model auta chcete poistiť, s akým výkonom a pod. Čo sa týka vodiča, tak ako dlho už je držiteľom vodičského oprávnenia. Rizikovosť poisťovne skúmajú aj otázkou, odkiaľ ste. Je predpoklad, že na frekventovanejších mestských cestách dochádza k nehodám častejšie ako na cestách v menších obciach. Nižšiu cenu poistenia auta poskytnú poisťovne aj vodičom, ktorí majú deti do 15 rokov. Pretože u nich predpokladajú, že budú na cestách obozretnejší.

Na základe vyplnenia takýchto otázok v online kalkulačke zistíte za pár minút ceny vo všetkých poisťovniach, ktoré tento produkt poskytujú. Systém vám ponuky zoradí pekne od najlacnejšej po najdrahšiu zároveň so všetkými poskytovanými službami. Vy sa tak môžete zodpovedne rozhodnúť, či si zvolíte lacnejšie alebo drahšie poistenie.

Zdroj: https://www.uzavripzp.sk/

Post a Comment

Your email is kept private. Required fields are marked *